Aktualności
Treść
Jest jeszcze wiele kart historii do odkrycia, wiele postaci zapomnianych, czekających na sprawiedliwe ich osądzenie….
Żołnierze Wyklęci, Niezłomni, Żołnierze Drugiej Konspiracji, to żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego, którzy walczyli z komunizmem o prawdziwie wolną i niepodległą Polskę. Władza ludowa robiła wszystko, aby ich zniszczyć, pohańbić w oczach społeczeństwa, o nich zapomnieć. Byli prześladowani, poniżani, katowani, zabijani. Wyroki zapadały podczas wyreżyserowanych procesów.
Nie wolno było o nich mówić, wymazano ich całkowicie z kart powojennej historii Polski. Dopiero 14 lat temu w 2011 r. przywrócono im należny szacunek, zrehabilitowano w oczach społeczeństwa, powiedziano o Nich prawdę; prawdę o ich bohaterstwie, patriotyzmie, niezłomności w walce o naszą ojczyznę.
28 marca 2025 roku odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Uczennice i uczniowie klas starszych (Sabina Maciaś kl. VIIa, Martyna Waśko, Michał Jarosz, Hubert Seruga, Szymon Grzybowski z klasy VIIIb) przybliżyli kilka sylwetek Żołnierzy Wyklętych. W sposób szczególny pochylono się nad losami Danuty Siedzikówny ps.”Inka” (Sabina Maciaś), łączniczki, sanitariuszki V Wileńskiej Brygady AK, dziewczyny, która nie miała jeszcze osiemnastu lat, a została niesprawiedliwie osądzona i stracona w 1946 w katowni UB w Gdańsku. O swoich przeżyciach związanych z ostatnimi chwilami życia i śmiercią „Inki” i „Zagończyka” opowiedział ks. Marian Prusak (Michał Jarosz) spowiednik, przymusowy świadek ich egzekucji.
Piękna, wzruszająca gra aktorska, wymowne recytacje, rzeczowa narracja, a także przygotowana na wysokim poziomie oprawa muzyczna uroczystości (Alicja Mordarska kl. VIIIa- skrzypce i Karol Dziedzic kl. Va – gitara) przyczyniły się do wielu wzruszeń, przemyśleń i spojrzenia w innym świetle na życie i walkę Żołnierzy Wyklętych.
Organizator uroczystości:
Beata Gołąb