Przejdź do treści
11
12
13
15
16
17
Przejdź do stopki

Aktualności

Treść

W dniu 13 grudnia 2021 roku uczniowie klas VIII Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łososinie Dolnej wyruszyli na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Została ona zorganizowana dzięki dofinansowaniu, w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Zwiedzanie rozpoczęli od Pałacu w Wilanowie, który jest barokową perełką Warszawy. Pałac i ogród zachowały niezmienioną formę mimo zaborów, wojen i okupacji. To letnia rezydencja króla Jana III Sobieskiego i jego żony Marysieńki. W pałacu zachwycaliśmy się widokiem apartamentów  króla i  królowej Marii Kazimiery.  Następnym punktem naszego programu  było Muzeum Powstania Warszawskiego, które stanowi hołd dla bohaterów powstania, dokumentuje historię, a także prowadzi działalność naukowo-badawczą i edukacyjną poświęconą jego dziejom. Na zgromadzone w nim ponad 30 tysięcy eksponatów składają się między innymi dokumenty i listy, broń, fotografie, mapy, tablice i przedmioty osobiste oraz filmy. Wystawy przedstawiają życie codzienne w Warszawie od czasów okupacji po powojenny terror komunistyczny. Muzeum ma charakter interaktywny i wykorzystuje nowoczesne techniki audiowizualne. Również aranżacja wnętrz ma za zadanie przybliżyć zwiedzającym rzeczywistość powstańczą i mocniej wczuć się w ówczesną atmosferę.

Drugiego dnia zwiedzaliśmy Łazienki Królewskie, Pałac na Wyspie, Pałac Myśliwiecki, Amfiteatr, Starą Pomarańczarnię, Pomniki: Fryderyka Chopina, Józefa Piłsudskiego, Henryka Sienkiewicza i Belweder. Następnie zobaczyliśmy  m.in. Zamek Królewski, Archikatedrę Św. Jana, Rynek Starego Miasta, mury miejskie, najwęższą kamienica w Warszawie,  najkrótszą ulicę w Warszawie, Gnojną Górę,  pomniki: Małego Powstańca i Szewca Jana Kilińskiego, Krakowskie Przedmieście i okolice: m.in. pomnik Adama Mickiewicza, Pałac Prezydencki, Hotel Bristol, Grób Nieznanego Żołnierza,  ogród Saski. Następnie przejechaliśmy Traktem Królewskim: Alejami Ujazdowskimi, Nowym Światem, zobaczyliśmy ambasady, Sejm i Senat, Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, ministerstwa i urzędy państwowe. Później wszyscy zwiedziliśmy Zespół zabytkowych cmentarzy na Powązkach, który odznacza się wyjątkowymi wartościami historycznymii artystycznymi. To miejsce wiecznego spoczynku wybitnych osobistości świata kultury, nauki, gospodarki, polityki i wojskowości. Młodzież naszej szkoły oddała hołd poległym w czasie wojen.

Ostatnim punktem programu w drugim dniu było Centrum Nauki Kopernik, które jest jednym z największych w Europie centrów nauki. Ekspozycja podzielona jest na sześć interdyscyplinarnych galerii z ponad 450 eksponatami. W CNK każdy może poczuć się jak prawdziwy naukowiec, pochylony nad szkłem i probówkami, w otoczeniu spektroskopów czy zestawów elektropneumatyki. Laboratoria pozwalają na samodzielne eksperymentowanie. Pracownie: fizyczna, chemiczna, biologiczna i robotyczna wyposażone są w sprzęt używany w najnowocześniejszych laboratoriach na całym świecie. Tu nauka wchodzi w świat emocji, a zwiedzający mogą stać się też przedmiotem obserwacji.

Trzeci dzień pobytu w Warszawie  zaczął się od zwiedzania Zamku Królewskiego -   dawnej siedziby władców Polski. Mogliśmy tutaj obejrzeć królewskie apartamenty oraz m.in. Salę Tronową, Senatorską, w której w 1791 roku uchwalono Konstytucję 3 Maja – pierwszą w Europie i drugą na świecie a także zwrócić uwagę na oryginalne obrazy Rembrandta oraz płótna Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem, które zostały wykorzystane podczas odbudowy zniszczonej po wojnie Warszawy, oraz obrazy polskiego mistrza Jana Matejki – Rejtan czy Konstytucja 3 Maja.

Na koniec naszej wyprawy do stolicy czekał na nas jeszcze PGE Narodowy. To najnowocześniejsza arena wielofunkcyjna i jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Odbywają się na nim wszelkiego typu imprezy, od meczów piłki nożnej, przez imprezy motoryzacyjne (Top Gear Live, Nitro Circus Live) po koncerty światowych gwiazd (Paul McCartney, Beyonce, Depeche Mode, Roger Waters) i imprezy rodzinne (Targi Książki, Piknik Naukowy), a także mniejsze wydarzenia społeczne i biznesowe. I to był nasz ostatni punkt wycieczki poprzedzający powrót do Łososiny Dolnej. Warszawę opuszczaliśmy w zadumie, pełni wrażeń i refleksji.

Podstrony:

Lista podstron

188400