Aktualności
Treść
„Narodowe Czytanie” w naszej szkole
Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Celem tego wyjątkowego wydarzenia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie tożsamości narodowej.
Prezydent RP Andrzej Duda skierował okolicznościowy list, zachęcając do udziału w Narodowym Czytaniu Kordiana.
Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja
i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski – zaznaczył
w liście Prezydent RP Andrzej Duda.
Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze.
11 września 2024 r. uczniowie klas siódmych wraz z panią Anną Hilą wzięli udział w uroczystym czytaniu utworu „Kordian” Juliusza Słowackiego. Wydarzenie odbyło się w Bibliotece Publicznej, dzięki uprzejmości pani Marzeny Pawłowskiej, która poprosiła naszych uczniów o udział propagowaniu bogactwa polskiej literatury. Młodzież naszej szkoły zaprezentowała wybrane fragmenty tego niezwykłego dramatu z podziałem na role. Czytający otrzymali egzemplarze utworu podbite okolicznościową pieczęcią, która dotarła do nas z Kancelarii Prezydenta RP.
Serdecznie dziękujemy pani Marzenie Pawłowskiej za wspólną inicjatywę i współpracę z naszą szkołą oraz pani Stanisławie Kurzydło, pani Agnieszce Kęder, księdzu Pawłowi Gruszce za towarzyszenie nam w tym wydarzeniu.
Red. Anna Hila