Przejdź do treści
15
16
kolędy_2024
koledy_2
slubowanie_3
krakow
niepodlełość
meczbaner
Przejdź do stopki

Aktualności

Aktualności

Treść

Jest jeszcze wiele kart historii do odkrycia, wiele postaci zapomnianych, czekających na sprawiedliwe ich osądzenie….

Żołnierze Wyklęci, Niezłomni, Żołnierze Drugiej Konspiracji, to żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego, którzy walczyli z  komunizmem o prawdziwie wolną i niepodległą Polskę. Władza ludowa robiła wszystko, aby ich zniszczyć, pohańbić w oczach społeczeństwa, o nich zapomnieć. Byli prześladowani, poniżani, katowani, zabijani. Wyroki zapadały podczas wyreżyserowanych procesów.

Nie wolno było o nich mówić, wymazano ich całkowicie z kart powojennej historii Polski. Dopiero 14 lat temu w 2011 r. przywrócono im należny szacunek, zrehabilitowano w oczach społeczeństwa, powiedziano  o Nich prawdę; prawdę o ich bohaterstwie, patriotyzmie, niezłomności w walce o naszą ojczyznę.

 

28 marca 2025 roku odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Uczennice i uczniowie klas starszych (Sabina Maciaś kl. VIIa, Martyna Waśko, Michał Jarosz, Hubert Seruga, Szymon Grzybowski z klasy VIIIb)   przybliżyli kilka sylwetek Żołnierzy Wyklętych. W sposób szczególny pochylono się nad losami Danuty Siedzikówny ps.”Inka” (Sabina Maciaś), łączniczki, sanitariuszki V Wileńskiej Brygady AK,  dziewczyny, która nie miała jeszcze osiemnastu lat, a została niesprawiedliwie osądzona i stracona  w 1946 w katowni UB w Gdańsku.  O swoich przeżyciach związanych z ostatnimi chwilami życia i śmiercią „Inki” i „Zagończyka” opowiedział ks. Marian Prusak (Michał Jarosz) spowiednik, przymusowy świadek ich egzekucji.

Piękna, wzruszająca gra aktorska, wymowne recytacje, rzeczowa narracja, a także przygotowana na wysokim poziomie oprawa muzyczna uroczystości (Alicja Mordarska kl. VIIIa- skrzypce i Karol Dziedzic kl. Va – gitara) przyczyniły się do wielu wzruszeń, przemyśleń i spojrzenia w innym świetle na życie i walkę Żołnierzy Wyklętych.

 

Organizator uroczystości:

Beata Gołąb

Podstrony:

Lista podstron

281187